Żyj pełnią życia mimo reumatyzmu

Pomimo trudności i cierpień, które powoduje reumatyzm ważnym jest, aby nie wychodzić z siebie. Zamiast zamartwiać się, musisz nadal kontynuować swoje dotychczasowe życie i robić to samo , co wcześniej robiłeś z przyjemnością. W walce ze schorzeniami, takimi jak reumatyzm najważniejsza jest silna wola i chęć do działania. Twoje otoczenie również musi podejmować kroki, które pozwolą mu na zrozumienie Twojej choroby i pozwoli na zapewnienie Ci cennego wsparcia.

 

Farmaceuta pomoże Ci w walce z chorobą, ale to Ty musisz podejmować działania, aby móc d alej żyć, tak jak wcześniej

 

Farmaceuta pomoże Ci w walce z chorobą, ale to Ty musisz podejmować działania, aby móc dalej żyć, tak jak wcześniej. Farmaceuci są odpowiednio przeszkoleni, aby słuchać i wspierać pacjentów, więc nie wahaj się i udaj się do apteki po poradę!

Reumatyzm- choroba autoimmunologiczna.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RA) jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, która polega na tym, że nasz układ odpornościowy atakuje i wyniszcza nasze ciało. Produkuje on przeciwciała, które skierowane są przeciwko zdrowym tkankom. Jest wiele przyczyn, które powodują to schorzenie. Mogą one mieć podłoże fizyczne (predyspozycje genetyczne, zakażenia, hormony, jedzenie), jak również psychologiczne (stres, śmierć bliskich osób, brak zatrudnienia, rozwód, itd.) photo2

Jednak na tę chwilę, przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów pozostają niepewne, mimo że wiadomym jest, iż główną rolę w rozwoju tej choroby odgrywa otoczenie (poprzez działania wyspecjalizowanych mikroorganizmów).

Przyczyny zapalne

RZS jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zapalną stawów i najczęściej dotyka ona przegubów nadgarstków i rąk. Zazwyczaj kilka stawów jest dotkniętych jednocześnie. Schorzenie charakteryzuje pogrubienie błony śluzowej wyściełającej wnętrze stawu- chrząstki, które ostatecznie tworzą membranę, która stopniowo niszczy stawy i kości (w sposób podobny do nowotworu). Przebieg choroby to głównie procesy zapalne, które pojawiają się coraz częściej. Nieodwracalne szkody mogą dotyczyć także więzadeł i ścięgien. Czasem może dotyczyć także innych narządów, takich jak serce,  płuca albo układ nerwowy.

Ta choroba pojawia się zazwyczaj u osób między 40 a 50 rokiem życia, ale może tak naprawdę wystąpić w każdym wieku, dotykając także dzieci i młodzież. Schorzenie zostało zdiagnozowane u 600 000 ludzi we Francji, w tym u zdecydowanej większości kobiet (4 razy częściej niż u mężczyzn). W jednej trzeciej przypadków reumatoidalne zapalenie stawów jest wyjątkowo wyniszczające i jest bardzo stresujące dla pacjenta i jego otoczenia.

Szybka diagnoza

RA pierwotnie powoduje znaczny ból w nocy (powodując częste przebudzenia w drugiej części nocy). Zaraz po przebudzeniu pojawia się uczucie sztywności, tak jakby stawy były zardzewiałe, które może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Pojawiają się także czasem zmęczenie i gorączka. Procesy zapalne z czasem pojawiają się coraz częściej, a ból powoduje stałe uczucie dyskomfortu. Atakowane są inne stawy, co doprowadza do znacznych trudności w poruszaniu się, pojawiają się także deformacje (zwłaszcza na rękach), które znacznie obniżają zdolność chwytania.

Rozpoznanie musi mieć miejsce, tak szybko, jak to jest tylko możliwe, aby móc ograniczyć szkodzenia stawów, jak również wyleczyć te, które mogą być jeszcze odwracalne. Choroba ewoluuje w kierunku nieodwracalnego upośledzenia, którego można uniknąć jeżeli będziemy działać szybko.

Zabiegi

Farmaceuta może pomóc złagodzić nam ból poprzez zaproponowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (zapytaj w aptece o poradę, jak stosować te leki). Zabiegi, są możliwe do stosowania jako tło dla terapii lekami, aby spowolnić postęp choroby, zmniejszyć częstość i czas trwania oraz intensywność napadów. Działają one na nieprawidłowości immunologiczne występujące w stawach. Te zabiegi z reguły opóźniają chorobę o 3 do 4 miesięcy. Bardzo przydatne jest także stosowanie ortezy usztywniającej stawy (patrz ramka).

Ponadto, w przypadku pojawienia się choroby, istotnym jest aby dużo odpoczywać, ponieważ zapalenie osłabia przeguby, które powoduje powstanie ryzyka odkształceń kości pod wpływem nacisków. Konieczne jest, zatem, aby dążyć do możliwie, jak najmniejszego obciążania stawów w ciągu dnia. Należy także pamiętać, aby utrzymywać prawidłową pozycję ciała w nocy.

Nie oznacza to jednak, że musimy wymieniać materac. Należy pamiętać, że nie należy długotrwale unieruchamiać stawu, ponieważ osłabia to mięśnie ( patrz wywiad z przewodniczącym Francuskiego Stowarzyszenia Chorób Stawów).

Rola ortezy photo1

Ortezy jest to pierwsza pomoc w pojawiającym się zapaleniu, która skutecznie łagodzi ból. Dzięki nim możliwe jest zapobieganie deformacjom stawów oraz umożliwiają zachowanie funkcji stawowych.

Inne choroby reumatyczne

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest reumatyczną, przewlekłą chorobą zapalną kręgosłupa, która pojawia się zwłaszcza wśród młodych ludzi między 20 a 40 rokiem życia (trzt razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn). Choroba dotyka głównie kręgosłupa i kończyn i jest związana z predyspozycjami genetycznymi. Zapalenie powoduje ból, sztywność, która uniemożliwia wykonywanie ruchów, jak również zmęczenie, a czasem występują także inne objawy. Rozwój choroby jest bardzo zmienny i u różnych osób, różnie się objawia. Jednak w większości przypadków pojawia się zesztywnienie.

Głównym celem leczenia tej choroby jest zaangażowanie pacjenta w ćwiczenia, mające na celu utrzymanie dobrej pozycji ciała, utrzymując w ten sposób możliwość wykonywania ruchów. Rehabilitacja powinna być wprowadzana powoli i systematycznie zaraz na początku choroby, w tym należy nauczyć chorego, ćwiczeń, które będzie mógł wykonywać regularnie w domu, poza napadami choroby. Terapia fizyczna może opóźniać rozwój choroby poprzez zapobieganie przyjmowania nieodpowiednich postaw.

Leki przeciwzapalne są również stosowane, w celu zmniejszenia bólu. Umożliwiają one wykonywanie pacjentom chorym na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, wykonywanie swoich codziennych ćwiczeń i zajęć.

Podnoszenie świadomości

Informowanie i edukowanie społeczeństwa na temat zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa odgrywa bardzo ważną rolę w podnoszeniu świadomości społecznej. Francuskie Stowarzyszenie Chorób Reumatycznych z siedzibą w Rennes, organizuje regaty i oferuje wycieczki morskie dla chorych. Główny cel- Route du Rhum odbył się w 2006 roku, gdzie można było wynająć łódź. Więcej szczegółów znajdziesz w załączonej książce.

Bóle pleców, które charakteryzuje silny ból, są często powiązane z rozwojem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. U 70% populacji we Francji, w różnych okresach życia, bóle krzyża są drugą przyczyną konsultacji medycznych w kraju. Leczenie opiera się na środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Unieruchomienie nie jest zalecane, poza fazą kryzysową. Terapia farmakologiczna opiera się na zastrzykach w tylne więzadła kręgosłupa (powtarzane co 20 dni). Ortezy należy nosić epizodycznie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat choroby, zasięgnij porady farmaceuty albo udaj się na specjalny kurs, który umożliwi Ci poznanie wszelkich informacji związanych z chorobą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *