Bóle kolan – możliwe przyczyny

Do bólu kolana przyczynia się wiele różnych czynników. Czasami jest on winą zakażenia całego organizmu, co znajduje odzwierciedlenie w stawie kolanowym. Często również kolano może być zdeformowane- przesunięte, uszkodzone, co sprawia, że nie działa ono prawidłowo.

 

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kolana wyróżnia się urazy

 

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kolana wyróżnia się urazy. Urazy kolana są typowe dla sportowców (np. tenisistów, czyphoto3 też piłkarzy), mogą one dotyczyć w zasadzie każdego. Poniższe urazy występują stosunkowo często w wielu różnych kombinacjach:

– ból kolana z powodu urazów sportowych.

– uraz więzadeł krzyżowych- jeżeli kolano zostanie niefortunnie skręcone podczas biegu albo skakania jego przednie więzadło skazane jest na uraz albo całkowite zerwanie; rzadko dotyczy to tylnego więzadła; zerwanie więzadła jest wielokrotnie możliwe do usłyszenia; kolano traci stabilność, a także poprzez kontuzję więzadła może mieć miejsce krwotok do jamy stawu;

– Boczne pęknięcia- Nawet więzadła boczne i więzadło poboczne piszczelowe stawu kolanowego mogą zostać zerwane albo skręcone. Często przy relatywnie dużym obciążeniu mogą ulec także zerwaniu. Połączenie między więzadłem krzyżowym a łąkotką przyśrodkową ortopedzi nazywają ,,nieszczęśliwą triadą”.

– Zerwanie ścięgna- Ścięgna mięśnia czworogłowego wielkiego i rzepki mogą się oderwać kiedy są nadmiernie obciążone. U osób starszych i osób z zaburzeniami metabolicznymi oraz układu krążenia istnieje zwiększone ryzyko takich urazów.

– Zwichnięcie rzepki- rzepka może wyślizgnąć się na zewnątrz, gdy kolano jest skręcone, np. po urazie sportowym. Często występuje u osób z wadami wrodzonymi, np. malpozycją lub ze zniekształconymi kolanami.

– Menisk (łza)- Jedna z tarcz chrząstki, w kształcie półksiężyca- łąkotka, może ulec zerwaniu. Wyróżnia się łąkotki przyśrodkowe i boczne. Typowymi przyczynami urazu są kontuzje sportowe, zużycie i wady wrodzone. Nierzadko zdarza się to w połączeniu z zerwaniem więzadeł.

– Złamanie kości piszczelowej- Głowa kości piszczelowej jest połączona bezpośrednio ze stawem kolanowym. Jeśli ona się złamie, mówi się o złamaniu kości piszczelowej. Jest to często spowodowane przez wypadki drogowe, przez upadki w trakcie jazdy na nartach albo przy skokach z dużej wysokości.

– Złamanie rzepki- występuje kiedy rzepka rozpada się na kilka części, które zwykle są spowodowane przez bezpośredni upadek na kolana, na krawędź. Są możliwe złamania podłużne i złamania wielokrotne.

U osób powyżej 60 roku życia, choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną bólu kolana. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wynikiem uszkodzenia chrząstki stawowej, na przykład poprzez stałe, duże obciążenie, np. z powodu otyłości. Równie częstą przyczyną są urazy przeszłe stawów, przeżyte choroby, itp. Schorzenia chrząstki są traktowane jako typowy objaw starości. Chrząstka staje się szorstka, zwiotczała, ma wpływ na przebudowę kości dookoła niej oraz prowadzi do bólu kolana, zwłaszcza podczas poruszania się.

Reumatyzm jest również jedną z możliwych przyczyn bólu kolana. Choroby reumatyczne obejmują całą gamę objawów w kościach, mięśniach i tkankach łącznych. Powodują fakt, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki (autoimmunizacja). Szczególnie często dotyczy to stawów kolanowych, na które olbrzymi wpływ ma reumatoidalne zapalenie stawów albo łuszczycowe zapalenie stawów.

Choroby metaboliczne, takie jak dna moczanowa, także mają wpływ na pojawienie się bólu stawów i kolan. W przypadku dny moczanowej, we krwi znajduje się zbyt dużo kwasu moczowego. Cząsteczki kwasu moczowego osadzają się w stawach i powodują bolesne zapalenie. Dna, w wielu przypadkach, jest dziedziczna, ale może być także spowodowana przez inne choroby, np. niewydolność nerek.

photo4  Inną możliwą przyczyną bólu kolana jest zapalenie kaletki. Kaletka tworzy wypełnioną płynem ,,poduszkę” w tkankach, które zapewniają płynne przesuwanie się ścięgien i więzadeł. Kaletka w rzepce często może mieć stan zapalny w wyniku długich obciążeń stawów. Jest to typowa choroba zawodowa dla dekarzy.

Chondropatia rzepki jest chorobą, która dotyczy tylnej części rzepki. Chrząstka tutaj załamuje się. Pojawia się ból, kiedy kucamy albo przez długi czas siedzimy. Chondropatia rzepki występuje szczególnie często w okresie dojrzewania, kiedy niesamowicie szybko rośniemy, ale także u sportowców. Różne choroby infekcyjne towarzyszą bólom stawów. Zapalenie stawów, jest typowe dla wielu infekcji wirusowych, takich jak choroba Epsteina- Barra (gorączka gruczołowa), różyczka, chociaż inne objawy są na pierwszym planie.

Bakterie mogą również powodować zapalenie stawów. Zaliczamy do nich między innymi chorobę Lyma (borelioza). Inne patogeny i urazy też przyczyniają się do tego schorzenia.

Bóle kolan u dzieci, często są określane jako bóle rosnące, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, najczęściej wieczorem albo w nocy. Rzadko zauważa się u nich zahamowanie wzrostu albo guzy powodujące ból kolan.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *